Witamy ESTMED
47-100 Strzelce Opolskie
Osiedle Piastów Śląskich 20
tel. +48 606658496
Polski
Polski
English
English
  
 
 Witamy 
 
 
 
Aktualności
Konferencja EWMA w Helsinkach

Dr Kalemba zaprezentował na konferencji Europejskiego Towarzystwa Leczenia Ran w Helsinkach raport z realizacji projektu "Leg ulcer project - Poland"


23 Internationaler Frankfurter Workshop für Phlebologie 2009

23 Internationaler Frankfurter Workshop für Phlebologie 2009


Konferencja naukowa - owrzodzenia podudzi

Kontynuując serię opolskich konferencji naukowych poświęconych postępom w leczeniu ran przewlekłych, mamy zaszczyt zaprosić Państwa na I Opolskie Między-narodowe Warsztaty Medyczne „Postępy w leczeniu ran przewlekłych kończyn dolnych”, które odbędą się 20 czerwca 2009 roku w Opolu.
 www.medkonferencja-opole.pl


 
Podstrony:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
Transplantacja włosów

Przeszczepianie włosów

Problem utraty włosów jest bardzo powszechny. Część łysiejących traktuje tą przypadłość jako naturalny proces starzenia się. Jednak wielu z nich nie chce zgodzić się z utratą młodego wyglądu, który zdecydowanie pomaga w życiu. Dzięki internetowi można dowiedzieć się o możliwości skutecznego leczenia. Na całym świecie chirurgią odtwórczą włosów zajmuje się kilkuset lekarzy. Istnieje tylko około 30 ośrodków zajmujących się wyłącznie przeszczepianiem włosów. Na szczęście liczba ta zwiększa się dostosowując się do rosnącego zainteresowania pacjentów .Podejmując się leczenia łysienia kobiet jak i  mężczyzn musimy posiadać szeroką wiedzę zarówno na temat leczenia farmakologicznego jak i chirurgicznego. Tylko posiadanie dostępu do obu tych metod pozwoli na uzyskanie dobrego efektu terapii. Rozwój chirurgii odtwórczej włosów możliwy jest dzięki działalności Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów i krajowych towarzystw zajmujących się ta dziedziną. W Polsce lekarze trudniący  się przeszczepianiem włosów skupieni są w Polskim Towarzystwie Chirurgii Odtwórczej Włosów, które aktywnie uczestniczy w udoskonalaniu technik operacyjnych oraz poszukiwaniu zupełnie nowych sposobów leczenia. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat leczenia chirurgicznego ubytków owłosienia.

Kto ma problemy z łysieniem?
Zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą łysieć i odczuwać z tego powodu dyskomfort. Łysienie pojawia się w różnym wieku, często ma podłoże genetyczne.  Pacjenci, którzy chcieliby wyglądać jak przed łysieniem i mają motywację do leczenia powinni zgłosić się do lekarza.
Pourazowe ubytki owłosienia także mogą być skutecznie leczone chirurgicznie.
 
Co na początek ?
Podstawą jest pierwsza konsultacja  lekarska, która powinna zawierać dokładny wywiad dotyczący pacjenta i jego rodziny. Pytamy między innymi o wiek, w którym rozpoczęło się łysienie, jak szybko postępowało, czy stosowane było wcześniej leczenie i z jakim powodzeniem? Pytamy o łysienie w rodzinie. Ważne są informacje o innych chorobach i stosowanych lekach.
Przydatne są zdjęcia z lat poprzednich, które pomogą ustalić oczekiwania pacjenta i możliwości ich spełnienia przez lekarza.
Może być konieczne wykonanie badań dodatkowych. W niektórych przypadkach warto wykonać trichogram i badanie składu włosów. Podejście jest indywidualne stosownie do potrzeb.
 
Kto nie kwalifikuje się do leczenia? 
Najważniejszą sprawą jest zaufanie pomiędzy pacjentem i lekarzem. Realne oczekiwania pacjenta i doświadczenie oraz uczciwe przedstawienie przez lekarza możliwych do osiągnięcia efektów pozwala na rozpoczęcie leczenia, którego efekty z reguły będą widoczne dopiero po kilku miesiącach.
Jeżeli chodzi o leki należy pamiętać, że u kobiet w wieku rozrodczym nie stosuje się Finasterydu, który ostrożnie podajemy także u starszych mężczyzn z powodu możliwości nasilenia się objawów obniżenia libido.
Nie powinno się przeszczepiać włosów u pacjentów poniżej 25 roku życia. W tym wieku może następować dynamiczne zwiększanie się obszaru łysienia. Jednak wiek nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do transplantacji .
Zbyt mały obszar, z którego możemy pobrać włosy ogranicza możliwość uzyskania dobrego efektu kosmetycznego.
Zbyt mała średnica włosa oraz mała gęstość rosnących w okolicy potylicznej włosów utrudnia uzyskanie zadowalających efektów. Przeciwwskazane jest palenie tytoniu.
 
Jakie leki możemy stosować ?
Najczęściej stosujemy Finasteryd i Minoxidil. Z innych licznych preparatów należy wspomnieć Kwas azaleinowy, Kamiwazę, Karoten, Retinol czy mający maskować rozrzedzenie włosów Nanogen. Pomocna jest także mezoterapia.
Finasteryd chętnie stosujemy u młodych mężczyzn. Najlepiej stosować jednocześnie Finasteryd i Minoxidil, które po kilku miesiącach często dają bardzo dobry efekt leczniczy.
Leczenie farmakologiczne można stosować okresowo przed i po przeszczepianiu włosów.
 
Jaki jest cel przeszczepiania włosów ?
Celem , który staramy się osiągnąć jest redystrybucja posiadanej liczby włosów. Na dzień dzisiejszy nie potrafimy jeszcze zwiększać ogólnej liczby włosów, jedynie przenosimy je z jednego miejsca na drugie. Oczekiwanym efektem jest wypełnienie włosami obszarów skóry ich pozbawionej co daje obraz prawidłowego owłosienia. Ogólny wygląd poprawia się, osoba wydaje się młodsza i zdrowsza. Poprawia się samopoczucie. Często otwierają się drzwi do kariery zawodowej i towarzyskiej. Lekarz oceni realnie możliwe do osiągnięcia rezultaty, które – co jest pocieszające – są z reguły bardzo dobre.
 
W jakie miejsca można przeszczepić włosy i skąd się je pobiera? 
Włosy pobiera się najczęściej z okolicy potylicznej gdzie nie występuje łysienie.
Włosy wszczepia się w okolice czołową, ciemieniową ( szczyt głowy), blizny skóry owłosionej głowy. Można odtwarzać brwi, wąsy, brodę, owłosienie klatki piersiowej.
 
Jak wygląda operacja przeszczepiania włosów?
Po ustaleniu liczby przeszczepianych włosów i liczby potrzebnych do tego celu operacji ustalany jest termin zabiegu. Przed leczeniem warto zaszczepić się przeciw WZW t.B oraz wykonać podstawowe badania laboratoryjne, których zakres ustala lekarz. Należy przerwać przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych.
Pacjent myje głowę wieczorem dzień wcześniej lub tego samego dnia rano.
Po przybyciu do kliniki dokładnie wraz z pacjentem ustala się linię włosów w okolicy czołowej. Jest to być może najważniejszy element decydujący o efekcie leczenia. Zarówno pacjent w lustrze, na zdjęciach i w kontaktach z innymi widziany jest z takiej perspektywy, tak że linii włosów nie da się już ukryć. Zarówno zbyt wysoko jak i zbyt nisko poprowadzona linia włosów może zaprzepaścić wspólny wysiłek
Pacjent kładzie się na brzuchu. Następnie z tyłu głowy po dokonaniu oceny elastyczności skóry i gęstości włosów golimy odpowiedni fragment skóry i po wykonaniu miejscowego znieczulenia bezboleśnie wycinamy pasek skóry o szerokości około 1 cm i długości kilku-kilkunastu centymetrów. Ranę zaszywa się. Często stosujemy „Trichophytic closure” – sposób szycia dający lepszy efekt kosmetyczny w miejscu pobrania owłosionej skóry.
Pacjent kładzie się na plecach. W tym czasie wycięty fragment skóry dzielony jest na pojedyncze wszczepy ( jednostki włosowe). Stosuje się mikroprzeszczepy zawierające od 1 do 3 włosów. W oparciu o wcześniej ustaloną linię włosów wykonuje się miejscowe znieczulenie skóry, następnie wykonuje się mikronacięcia skóry, w które przy użyciu bardzo precyzyjnych narzędzi wszczepia się pojedyncze włosy ( 1-3 w jednym przeszczepie). Można najpierw wykonać odpowiednia ilość nacięć, a potem wszczepiać w nie włosy lub stosować metodę Stick&Place, która polega na wykonaniu nacięcia i bezpośrednio po nim wszczepienia w to miejsce włosa.
Po zakończeniu przeszczepiania włosów zakłada się opatrunek, który zdejmowany jest na drugi dzień. Lekarz dokładnie informuje o postępowaniu po operacji. Przez 24 godziny nie można pochylać głowy.
Od 3 dnia można myć włosy .Często pozwalamy na   delikatne umycie włosów po 24 godzinach, do suszenia używamy zimnego powietrza. Od 6 dnia można myć głowę z użyciem prysznica. Po 10-12 dniach stosuje się na głowę oliwkę. Przez 10 dni nie można używać sprayu i żeli do włosów.
Szew w okolicy, z której pobrany był fragment skóry usuwa się po 8-10 dniach.
Może pojawić się obrzęk lub swędzenie skóry głowy. Powinno się zarezerwować na okres po operacji krotki urlop - około dwóch tygodni.
 
Ile włosów przeszczepia się za jednym razem? 
Najczęściej podczas jednej sesji przeszczepia się od 50 do 800 włosów. Większe sesje pozwalają na przeszczepienie od 1000 do 3000 włosów. Megasesje dotyczą przeszczepiania od 4000 do 10000 włosów, są jednak wykonywane wyjątkowo rzadko.
Z reguły potrzebne są 2 lub 3 sesje celem uzyskania odpowiedniej powierzchni i zagęszczenia włosów.
 
Czy można uniknąć blizny z tyłu głowy?
Blizna po pobraniu włosów  jest całkowicie niewidoczna. Jedynie przy bardzo krótkich włosach może być zauważalna. Jeśli nie potrzebujemy dużej liczby włosów lub pacjent nie zgadza się na jakąkolwiek bliznę możemy wykonać pobieranie pojedynczych jednostek mieszkowych (FUE). Pobierać włosy  możemy również ze skóry klatki piersiowej. Przy użyciu specjalnego narzędzia wycinamy pojedynczy włos, który wszczepiamy w normalny sposób. Powstają liczne rozsiane wśród włosów potylicy „miniblizny”, które są po wygojeniu całkowicie niewidoczne. Ta metoda jest bardziej czasochłonna i w związku z tym pozwala na uzyskanie podczas jednej sesji mniejszej liczb przeszczepów – maksymalnie 600-800 sztuk. Jest zdecydowanie droższa. Stosowana jest przede wszystkim do uzupełniania małych ubytków owłosienia, rekonstrukcji brwi czy wąsów.
 
Kiedy włosy odrosną?
Przeszczepione włosy początkowo wypadają. Zaczynają odrastać po kilku miesiącach. Rosną po około 1 cm na miesiąc. Efekt końcowe jest widoczny po około 6-12 miesiącach. Przeszczepione włosy nie wypadają. Nie wymagają specjalnego traktowania.
 
Co zrobić jeśli łysienie będzie postępować? 
Istnieje takie ryzyko, dlatego decyzja o leczeniu musi być podjęta rozważnie. Zwykle wykonujemy wtedy kolejne przeszczepy. Należy o tym pamiętać przy wyborze postępowania. Z tego powodu najlepszym kandydatem jest osoba o ustabilizowanym procesie łysienia.
 
Ile to kosztuje?
Cena ustalana jest indywidualnie.
W Polsce koszt zwykle wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

 

 
 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 

n4CMS by new4mat.com © 2008       Administracja