Witamy ESTMED
47-100 Strzelce Opolskie
Osiedle Piastów Śląskich 20
tel. +48 606658496
Polski
Polski
English
English
  
 
 Witamy 
 
 
 
Aktualności
30th international workshop for phlebology 2015

 Dr Kalemba wygłosił referat na 30 międzynarodowych warsztatach flebologicznych we Frankfurcie "Miniphlebectomy and sclerotherapy after EVLT".


Another Phlebology

 dr Kalemba na konferencji naukowej "Another Phlebology" w Budapeszcie wygłosił referat 

"Own experience in the use
of sclerotherapy
and miniphlebectomy
as additional  procedure
used to remove varicose veins during EVLT"

 


The EWMA-GNEAUPP 2014 conference - INNOVATION, KNOW-HOW AND TECHNOLOGY IN WOUND CARE
Na konferencji Europejskiego Towarzystwa Leczenia Ran zaprezentowana została praca przedstawiająca wyniki pracy dr Kalemby "Reasons for incorrect compression in patients with chronic venous leg ulcers" The EWMA-GNEAUPP 2014 conference - INNOVATION, KNOW-HOW AND TECHNOLOGY IN WOUND CARE

 
Podstrony:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Skleroterapia

Obliteracja - nieoperacyjne leczenie żylaków
Obliteracja (skleroterapia)

Celem sklerotyzacji /obliteracji jest trwałe zlikwidowanie przepływu w żylakach poprzez wstrzykiwanie do nich szczególnego rodzaju substancji leczniczych i przez to ich omijanie (bypassing).

Obliteracja nie powinna już być uważana za metodę konkurującą z leczeniem chirurgicznym, ale w większości przypadków jako znaczące leczenie uzupełniające. Jak już wcześniej zaznaczono, w przypadku niewydolności ujścia odpiszczelowo-udowego operacja ma na celu stworzenie warunków do ominięcia (bypass) tej okolicy przez krew, niewydolny pień odpiszczelowej podwiązuje się, przecina, a następnie usuwa za pomocą specjalnej sondy (stripping). Jeśli to konieczne, każde pozostające żylaki gałęzi bocznych, jak również żylaki siatkowate i „pajączki”(reticular & spider varicose veins) mogą być obliterowane. Skleroterapia jest także alternatywnym leczeniem dla pacjentów, którzy nie życzą sobie leczenia operacyjnego lub operacja jest przeciwwskazana z powodu współistniejących chorób.

 

W skleroterapii, zmienione odcinki żył są omijane na zasadzie bypassów na skutek wstrzyknięcia substancji, która wywołuje w tych naczyniach skrajnie drażniący skutek. Obecnie prawie zawsze używa się polidokanolu (polidocanol) w różnych stężeniach. Iniekcja wywołuje najpierw uszkodzenie komórek wyściełających naczynia krwionośne (endothelium). To prowadzi do miejscowego formowania się zakrzepu, który zamyka naczynie. Jeżeli takie zamknięcie trwa dłużej, z czasem wykrzepiona żyła rozwija się w postronkowatą tkankę łączną i w takim przypadku żyła jest na stałe omijana, podobnie jak po operacji. Tym niemniej, sporadycznie, sztucznie wywołany zakrzep może samoistnie ustąpić - w takim przypadku krew może ponownie płynąć przez żyłę. Jeśli to się zdarzy, skleroterapię należy powtórzyć z zastosowaniem środka obliteracyjnego o wyższym stężeniu.

Bezpośrednio po skleroterapii należy założyć na kończynę bandaż uciskowy. W nastrzykniętych miejscach należy zwiększyć ucisk za pomocą waty lub tamponów opatrunkowych. Bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien chodzić przez około 30 minut - bandaż powinien pozostać przez kolejne 24 godziny. Następnie należy kontynuować terapię uciskową przez okres od kilku dni do trzech tygodni, zależnie od średnicy i lokalizacji obliterowanych żylaków. Można wówczas stosować bandażowanie uciskowe albo medyczne wyroby uciskowe.

Skleroterapię można przeprowadzać jako zabieg ambulatoryjny i powtarzać tak często jak potrzeba. Z reguły podczas

         

leczenia pacjenci nie powinni unikać ruchu ani obciążania ciała i są zdolni do pracy.

Także w dziedzinie leczenia obliteracyjnego wciąż pojawiają się doniesienia o nowych osiągnięciach. Jednym z nich jest skleroterapia pod kontrolą duplex-sonografii (duplex sonography-controlled sclerotherapy), podczas której wstrzykiwanie leku jest monitorowane ultradźwiękowo i dzięki temu można obserwować jego dystrybucję. Ta metoda jest szczególnie przydatna w miejscach trudnych z anatomicznego punktu widzenia (np. ujście żyły odstrzałkowej) do precyzyjnej identyfikacji tych naczyń i ich obliteracji w sposób celowany. Ponadto, coraz bardziej jest dyskutowana obliteracja z zastosowaniem zmienionego środka obliteracyjnego - tzw. obliteracja piankowa (foam sclerotherapy). Ta metoda może wydłużyć czas, podczas którego lek pozostaje w kontakcie ze śródbłonkiem, poprawiając w ten sposób wynik obliteracji.

 
 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 

n4CMS by new4mat.com © 2008       Administracja