Witamy ESTMED
47-100 Strzelce Opolskie
Osiedle Piastów Śląskich 20
tel. +48 606658496
Polski
Polski
English
English
  
 
 Witamy 
 
 
 
Aktualności
1st Multilevel Venous Workshop in collaboration with 36th Varady Workshop

 W dniu 27 listopada 2021 Dr Jarosław Kalemba wygłosił referat na kongresie naukowym w Bratysławie -1st MUVeWo i 36 th Varady Workshop 


35 Varady Workshop

 Várady's 35th International
Workshop for Phlebology,
Lymphology and Angiology
November 21, 2020
Saturday 15:00 - 18:00 CET
VIRTUAL
from Vienna - Austria


Kolejna nagroda dla dr Jarosława Kalemba

 W dniach 2-5.09.2020 w Lipsku miał miejsce coroczny Kongres Niemieckiego Towarzystwa Flebologicznego. 62 Jahrestagung der Deutschen Gesselschaft fur Phebologie


 
Podstrony:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
Skleroterapia

Obliteracja - nieoperacyjne leczenie żylaków
Obliteracja (skleroterapia)

Celem sklerotyzacji /obliteracji jest trwałe zlikwidowanie przepływu w żylakach poprzez wstrzykiwanie do nich szczególnego rodzaju substancji leczniczych i przez to ich omijanie (bypassing).

Obliteracja nie powinna już być uważana za metodę konkurującą z leczeniem chirurgicznym, ale w większości przypadków jako znaczące leczenie uzupełniające. Jak już wcześniej zaznaczono, w przypadku niewydolności ujścia odpiszczelowo-udowego operacja ma na celu stworzenie warunków do ominięcia (bypass) tej okolicy przez krew, niewydolny pień odpiszczelowej podwiązuje się, przecina, a następnie usuwa za pomocą specjalnej sondy (stripping). Jeśli to konieczne, każde pozostające żylaki gałęzi bocznych, jak również żylaki siatkowate i „pajączki”(reticular & spider varicose veins) mogą być obliterowane. Skleroterapia jest także alternatywnym leczeniem dla pacjentów, którzy nie życzą sobie leczenia operacyjnego lub operacja jest przeciwwskazana z powodu współistniejących chorób.

 

W skleroterapii, zmienione odcinki żył są omijane na zasadzie bypassów na skutek wstrzyknięcia substancji, która wywołuje w tych naczyniach skrajnie drażniący skutek. Obecnie prawie zawsze używa się polidokanolu (polidocanol) w różnych stężeniach. Iniekcja wywołuje najpierw uszkodzenie komórek wyściełających naczynia krwionośne (endothelium). To prowadzi do miejscowego formowania się zakrzepu, który zamyka naczynie. Jeżeli takie zamknięcie trwa dłużej, z czasem wykrzepiona żyła rozwija się w postronkowatą tkankę łączną i w takim przypadku żyła jest na stałe omijana, podobnie jak po operacji. Tym niemniej, sporadycznie, sztucznie wywołany zakrzep może samoistnie ustąpić - w takim przypadku krew może ponownie płynąć przez żyłę. Jeśli to się zdarzy, skleroterapię należy powtórzyć z zastosowaniem środka obliteracyjnego o wyższym stężeniu.

Bezpośrednio po skleroterapii należy założyć na kończynę bandaż uciskowy. W nastrzykniętych miejscach należy zwiększyć ucisk za pomocą waty lub tamponów opatrunkowych. Bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien chodzić przez około 30 minut - bandaż powinien pozostać przez kolejne 24 godziny. Następnie należy kontynuować terapię uciskową przez okres od kilku dni do trzech tygodni, zależnie od średnicy i lokalizacji obliterowanych żylaków. Można wówczas stosować bandażowanie uciskowe albo medyczne wyroby uciskowe.

Skleroterapię można przeprowadzać jako zabieg ambulatoryjny i powtarzać tak często jak potrzeba. Z reguły podczas

         

leczenia pacjenci nie powinni unikać ruchu ani obciążania ciała i są zdolni do pracy.

Także w dziedzinie leczenia obliteracyjnego wciąż pojawiają się doniesienia o nowych osiągnięciach. Jednym z nich jest skleroterapia pod kontrolą duplex-sonografii (duplex sonography-controlled sclerotherapy), podczas której wstrzykiwanie leku jest monitorowane ultradźwiękowo i dzięki temu można obserwować jego dystrybucję. Ta metoda jest szczególnie przydatna w miejscach trudnych z anatomicznego punktu widzenia (np. ujście żyły odstrzałkowej) do precyzyjnej identyfikacji tych naczyń i ich obliteracji w sposób celowany. Ponadto, coraz bardziej jest dyskutowana obliteracja z zastosowaniem zmienionego środka obliteracyjnego - tzw. obliteracja piankowa (foam sclerotherapy). Ta metoda może wydłużyć czas, podczas którego lek pozostaje w kontakcie ze śródbłonkiem, poprawiając w ten sposób wynik obliteracji.

 
 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 

n4CMS by new4mat.com © 2008       Administracja