Witamy ESTMED
47-100 Strzelce Opolskie
Osiedle Piastów Śląskich 20
tel. +48 606658496
Polski
Polski
English
English
  
 
 Witamy 
 
 
 
Aktualności
1st Multilevel Venous Workshop in collaboration with 36th Varady Workshop

 W dniu 27 listopada 2021 Dr Jarosław Kalemba wygłosił referat na kongresie naukowym w Bratysławie -1st MUVeWo i 36 th Varady Workshop 


35 Varady Workshop

 Várady's 35th International
Workshop for Phlebology,
Lymphology and Angiology
November 21, 2020
Saturday 15:00 - 18:00 CET
VIRTUAL
from Vienna - Austria


Kolejna nagroda dla dr Jarosława Kalemba

 W dniach 2-5.09.2020 w Lipsku miał miejsce coroczny Kongres Niemieckiego Towarzystwa Flebologicznego. 62 Jahrestagung der Deutschen Gesselschaft fur Phebologie


 
Podstrony:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
Laser EVLT w leczeniu żylaków kończyn dolnych

Przełom w leczeniu żylaków i objawów niewydolności żylnej

                  PRZED                                        PO miesiącu od trwającego
                                                                   15 minut zabiegu laserowego * 

                                                                           ( * efekt może różnic się od przedstawionego poniżej )             
 

                       

Laserowe operacje żylaków  metodą EVLT ® całkowicie zastępują krwawy i bolesny zabieg chirurgiczny (stripping). Od niedawna leczenie żylaków laserem metodą EVLT ® dostępne jest  również w Polsce.

Istotą zabiegu EVLT®  jest wyłączenie z krwioobiegu żyły która odpowiada za wypełnianie się krwią żylaka. Laserem nie usuwamy  samego żylaka, który jest jedynie objawem zwrotnego przepływu krwi w żyle, a przyczynę jego pojawiania się. Czynny fragment zabiegu to proces wysuwania światłowodu z żyły przy jednoczesnym uruchomieniu lasera. Dochodzi wtedy do  zamknięcia żyły odpiszczelowej i w dalszej konsekwencji do zaniku żylaków. Często zabiegowi laserowemu towarzyszą metody uzupełniające takie jak miniflebektomia sposobem Varady lub skleroterapia pianowa. Rozległe zmiany typu teleangiektazjii (tzw. pajączki żylne i inne) wymagają dodatkowych sesji skleroterapii. Końcowy widoczny efekt w takich przypadkach uzyskuje się po kilku a nawet kilkunastu tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Zamknięcie niewydolnej żyły następuje natychmiast w trakcie zabiegu, efekt pod postacią likwidacji nieprawidłowego przepływu w chorej żyle uzyskujemy bezpośrednio po zadziałaniu lasera. Przebudowa i włóknienie żyły trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy , po tym okrese żyła nie jest widoczna nawet w badaniu usg.
 
Usuwanie żylaków metodą EVLT składa się z następujących etapów:

· Wprowadzenia po kontrolą USG do żyły specjalnego cewnika i światłowodu

· Znieczulenia żyły na jej przebiegu również pod kontrola USG

· Uruchomienia lasera

· Stopniowego wysunięcia cewnika z żyły wraz ze światłowodem (laser włączony) (trwa to ok. 3 minut)

· Założenia opatrunku uciskowego

Pacjent opuszcza gabinet po 15 minutowej obserwacji, a na drugi dzień może powrócić do normalnej aktywności !!!

Kto może poddać się leczeniu metodą laserową EVLT®?

1. Leczeniu poddać się może każdy pacjent, u którego stwierdzono występowanie żylaków będących następstwem niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej.

2. Osoby cierpiące z powodu objawów niewydolności zastawkowej żyły odpiszczelowej:

· bóle nóg

· drętwienia i kurcze łydek

· obrzęki

Pierwszym krokiem jest kwalifikacja do zabiegu, która obejmuje badanie USG  Duplex Color Doppler i konsultacja  chirurgiczna. W ten sposób określona zostanie przyczyna problemu. Znając wynik badania można zdecydować o najwłaściwszym leczeniu.

Badania statystyczne wykazują, że na każdych 100 pacjentów zgłaszających się do lekarza 75-ciu może być poddanych leczeniu laserem. Inni pacjenci mogą być leczeni metodami skojarzonymi ( laser, miniflebektomia, skleroterapia, kompresjoterapia).

Metoda EVLT zrewolucjonizowała leczenie żylaków podudzi.

Dlaczego?

Aby to zrozumieć trzeba wyobrazić sobie  zabieg strippingu - rozcięcie uda w okolicy kolana, wypreparowanie dolnego odcinak żyły, rozcięcie w pachwinie, wypreparowanie i podwiązanie żyły, wprowadzenie do żyły cewnika ( przez rozcięcie w pachwinie), przeprowadzenie go przez całą żyłę do okolicy kolana, przymocowanie do cewnika krawędzi żyły i poprzez pociągnięcie (żyła wciągana jest do swojego środka jak przewlekany na lewą stronę rękaw) i wyrwanie jej na całej długości aż do kolana a kiedyś nawet do kostki ! Podczas wyrywania żyła stawia opór, blokuje się, czasami wymagane są dodatkowe nacięcia. Wyrywanie żyły powoduje często uszkodzenie okolicznych tkanek co skutkuje bólem w okresie pooperacyjnym i długim okresem rekonwalescencji. Do tego wszystkie konsekwencje znieczulenia ogólnego lub regionalnego bez którego stripping jest bardzo trudny do przeprowadzenia oraz długo utrzymujące się zasinienie całej nogi.
 


 

Koszt zabiegu wynosi: 3000zł - cena obejmuje laserowe zamknięcie niewydolnej żyły odpiszczelowej  lub odstrzałkowej oraz jednoczasową miniflebektomie lub skleroterapię. W cenie zabiegu 1 wizyta kontrolna z ewentualną skleroterapią jeżeli będzie konieczna. Następne sesje skleroterapii są wykonywane odpłatnie w/g cennika.

 

Komentarz:

Efektu leczenia są bardzo dobre, jednak nie u 100% pacjentów. Jak każda metoda, EVLT nie jest idealna metodą zapewniającą stuprocentową gwarancję satysfakcji. Należy to zrozumieć. Cierpliwość pacjentów i lekarza połączone z jego gruntowną wiedzą i uczciwością pozwalają na uzyskanie najlepszych w danym okresie rozwoju sztuki lekarskiej  wyników leczenia. Styatystyka jest nieubłagalna. W medycynie nie ma metody pozbawionej minusów, powikłania prędzej czy później musza się pojawić. Mając to na uwadze z ufnością patrzę w przyszłość. Laser w dobrych rękach pozwala na uzyskanie oczekiwanych wyników, w połączeniu z innymi metodami wydaje sie być dobrą alternatywą dla tradycyjnych metod operacyjnych, które to metody w świetle aktualnych badań naukowych  laser przewyższa. Należy spodziewać się dalszego rozwoju metod endowaskularnych w chirurgii żył i tętnic.

 

 
 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 

n4CMS by new4mat.com © 2008       Administracja